Ange ditt sökord

Annons:

Kan mediciner ge sötsug?

Kan mediciner ge sötsug? Ex så kallat lyckopiller. Man, 28

Det finns flera läkemedel som kan påverka aptiten och vikten. Orsakerna till dessa biverkningar varierar och det går inte säga säkert vad det beror på. Många gånger kan en förändring i sjukdomstillståndet i sig ge en förändrad aptit och det kan vara svårt att skilja på vad som är en effekt av medicinen och vad som beror på ett förändrat stämningsläge.

Antidepressiva läkemedel eller så kallade lyckopiller har visat sig kunna ge både ökad och minskad aptit. Ökad aptit skulle delvis kunna bero på ett ökat sötsug.

Upplever man att man får sötsug eller går upp i vikt av sin medicin bör man ta upp det med sin läkare.

Annons:

Publicerad: 2 juli, 2015

Fler frågor

Hud & Hår

Vilken handsprit är bäst?

I detta konstiga coronaår har jag blivit en flitig användare av handsprit, men när jag ska köpa handsprit på apoteket känns det som en djungel av olika märken, ofta med olika konsistenser. Är det någon skillnad på effektivitet på olika handspritssorter?

Hud & Hår

Ärr i ansiktet blir rött av solen

Jag är en man på 30 år och var för några år sen med om en olycka och har sedan dess fått mindre ärr i ansiktet, så fort solen tittar fram blir ärret rött och bränns lätt, även vid svag sol. Vad kan jag göra för att ta hand om ärret på ett bra sätt?

Hud & Hår

Tips för att ta hand om skrubbsår

Vår dotter på fem år har precis lärt sig cykla och har åkt på några rejäla skrubbsår, hur sköter man om ilskna skrubbsår och vilka produkter funkar bäst? Finns det någon produkt som kan förhindra framtida ärrbildning?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Välkommen till Doktorn!

Annons: