Ange ditt sökord

Annons:

Kan jag använda Dalacin och Stioxyl samtidigt?

Hej!

Det är så att jag för några veckor sedan var hos min husläkare och fick Dalacin kutan lösning utskrivet. Jag har nu lite frågor kring detta.

Innan använde jag Stioxyl och jag undrar nu om jag kan använda dessa samtidigt. Dvs, om jag kan använda dalacin och stioxyl samtidigt på samma ställe i ansiktet eller om det gör att nån effekt hämmas? Och om detta inte går kan man använda båda preparaten under samma tidsperiod men under olika tid på dygnet? Eller bör jag helt enkelt enbart använda dalacin?

Dalacin finns ju i många olika former har jag märkt. Är det någon skillnad mellan dessa eftersom de finns så många varianter?

Låt säga att dalacinet inte fungerar. Nu fungerar det dock rätt bra, fastän det varierar. Men om det inte blir bättre, vad gör jag då? Är det ens någon idé för mig att prova något annat receptbelagt medel? Finns det något medel som i överlag fungerar bättre än alla andra?

Tack på förhand

Hej!
Dalacin är antibiotika och brukar ofta fungera sämre efter ett tag tyvärr. Den är gjord i olika former för att passa olika hudtyper (fet, torr etc). Ofta är det bra att kombinera olika typer av lokalbehandlingar, så ett förslag är att du använder Stioxyl och Dalacin tillsammans en period, för att när det är bättre, gå över till endast Stioxyl.
Om det inte fungerar finns ju också krämerna Skinoren och Differin som är effektiva mot acne.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 december, 2003 Publicerad: 3 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten