Ange ditt sökord

Annons:

Jag vill få bort mina fräknar, går det?

Jag har världens finaste ansikte, jättevackra ögon och ett charmigt leende. Men jag har fräknar och det förstör HELA mitt utseende. Jag bryr mig inte om vad andra tycker, jag mår jättedåligt och har gjort det i elva år nu. Finns det NÅGOT sätt att ta bort fräknar på så snälla tala om det! Jag kan knappt gå ut i dagsljus för de syns så mycket. Jag kan inte sminka bort dom varenda dag, det är inte bra för hyn. Jag har hört att man kan ta bort fräknar med laser? Vart gör man det i så fall? Snälla ignorera inte det här, det finns säkert fler än jag som mår såhär dåligt över fräknar.
Tacksam för svar.

Jag känner faktiskt inte till något bra sätt att bli av med fräknar. Laser ger ärrbildning så det skulle jag inte föreslå. Hydrokinon har ju en blekande effekt på pigment men är mycket svårt att behandla med då man ofta får fläckvis för stark blekning. Om man helt undviker solen så bleks ju fräknarna. Kanske finns någon som läser detta och har något tips på behandling. Skriv isåfall till oss!!

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 2 september, 2003 Publicerad: 2 september, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: