Om man tycker sig passa in på alla dessa symptom man kan finna på sidor om depression förutom minskad aptit/vikt (motsatsen) bör man då söka hjälp? Men om man då även har funderingar på om man har adhd? Kan det bli krock där? Länge funderat på om jag har adhd och försökt få tid för utredning utan lycka, men på senaste tiden har jag mått riktigt dåligt, och det är ingen “tonårs-depression” som jag upplevt tidigare (haft kontakt med BUP (Barn-och Ungdomspsykiatrin) i ca 3 år tidigare). Tacksam för svar! /Jennie 19
Jag undrar om man med mina symtom kan tolka om jag har ADHD?
Vid en atypisk depression kan man ha både ökad aptit med viktuppgång samt ökat sömnbehov (dessa båda symtom är vanliga vid så kallad SAD (Seasonal Affective Disorder, s.k. vinterdepression). För att få en ADHD-utredning bör Du boka en tid till läkare vid Din Vvårdcentral och den läkaren får då skriva en remiss till psykiatrin för en ADHD-utredning. Det är inte ovanligt att de personer som fått ADHD diagnos även kan få en depression sekundärt.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen AE (kvinna 40) visar att lugnande medel kan kamouflera psykiska besvär:
Jag är nästan ständigt rädd att någon vill mig illa. Men inte på ett helt övertygande sätt som schizofrena upplever.
Signaturen Mahrani (kvinna 59) inleder:
Hur länge kan och ska en person ta Zoloft (antidepressivt medel red.anm)? Hur slutar man?
SSRI och sexlust
(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls.