Ange ditt sökord

Annons:

Jag har svårt att kissa ordentligt och ibland kommer det det inget

Hej doktorn, För drygt ett halv år sedan har jag haft svårt för att kissa ordentligt. I början var det inte så farligt, men det har stegvis blivit värre. När jag känner mig kissnödig och ska kissa så kommer det inget. Jag tror det är för att jag har svårt att slappna av. Kan jag har för starka urinvägsmuskler? Och i så fall, finns det något läkemedel som gör så dom slappnar av? Tack på förhand, Felicia

Du bör givetvis kontakta läkare för att tala genom problematiken för att kunna få hjälp med att lösa problematiken. Först när man har diagnosen klar kan man börja på att fundera på vilka åtgärder man man kan sätta in!

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Är det bakteriell obalans eller svamp i underlivet?

Hur gör jag om jag verkligen inte vet om jag har bakteriell obalans eller svampinfektion?

Övervikt

Kan man använda Mounjaro trots lichen?

Hej Jag har ett Bmi på 36,1, har funderingar på medicinering med Mounjaro injektioner. Nu till min fråga: Jag har fått Lichen sclerosus i underlivet i oktober 2024, kan jag ta denna medicin?

Kvinnans hälsa

Hur fungerar dagen-efter-piller?

Under samlag så ramlade kondomen av, och nu för att vara säker så hade jag velat ta ett dagen efter piller, är det nödvändigt? Och hur funkar det att ta det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten