Inget misslyckande att höja dosen av SSRI igen

Inget misslyckande att höja dosen av SSRI igen

Inget misslyckande att höja dosen av SSRI igen

Ledsen... (kvinna 52 år): Jag har ätit 30mg Cipramil i fem år men har senaste månaden gått ned till 20, vilket medfört att jag mår fruktansvärt dåligt. Har fått jättestark ångest, känner frossa och har huvudvärk som inte vill släppa av huvudvärkstabletter. Har varit tvungen att gå hem från jobbet pga att jag mått så psykiskt dåligt, vilket inte gjort att jag mår bättre när jag inte klarar av mitt arbete! Mitt förhållande är heller inte bra pga att jag mår så dåligt; det påverkar förstås den andre. Idag har jag gett upp och äter 30mg igen; det känns som ett stort misslyckande! Är det så att när man ätit medicinen så länge går det inte att sluta? Hur gör man i så fall? Jag har berättat för en läkare (ny varje gång) att jag börjat trappa ned men fick ingen info eller råd angående detta. En biverkning som jag har det svårt med och som också påverkar mitt förhållande är att jag tappat sexlusten och har svårt för att få orgasm; går det att göra något åt?
Doktor Anders Halvarsson svarar: När man nu mår bättre på det stora hela av en högre dos av dessa SSRI-preparat som Cipramil tillhör, är det ju ett tecken på att man har för liten halt av signalämnet Serotonin i centrala nervsystemet. Jag anser ju att man inte skall se det som ett misslyckande när man får höja dosen igen. Det viktigaste är ju hur man mår och skall inte ha dåligt samvete för att man tar dessa tabletter. Tyvärr är det ju så att de här medicinerna kan ge bieffekter av olika slag. Inte sällan påverkas sexlusten, där det även kan gå åt andra hållet! Vi vet ju också att sexlusten oftast inte är speciellt stor när man mår dåligt, varför det kan vara svårt att säga om det har specifikt med tabletterna att göra eller inte. Det finns nu olika typer av mediciner inom samma grupp där det kan vara individuella skillnader. Varför inte få försöka att få pröva någon annan sort?
 

Veckans fråga

Två veckor kvar till jul, känner du av julstressen?

Nyhetsbrev

E-postadress