Ange ditt sökord

Annons:

Inåtväxande hårstrån

Hej. Jag är en kille på 20 år som har ett jätte problem med invåtväxande hårstrån i ansiktet, finns det något man kan göra åt detta. Slutar dom att växa in efter ett tag? Tack.

Svar till signaturen David
Detta är ett välkänt och besvärligt problem. Oftast drabbas skäggväxten. Orsaken är att skägget är “krulligt” d.v.s. det böjer sig precis när det kommer upp till hudytan och gräver då ned sig i huden igen. Den bästa behandlingen är att anlägga skägg, dvs låta hårstrået växa ut ordentligt. Man kan inte ändra formen på själva hårsäcken som är orsak till “krulligheten”. Om man har ett litet område med extra mycket besvär kan man ibland försöka bränna hårsäckarna med diatermi inom detta område.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 19 maj, 2002 Publicerad: 19 maj, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: