Hur ska jag behandla min rosacea i ansiktet? Har provat olika krämer från apoteket, inget hjälper. Har mest problem med utslag, ser ut som talgkörtlar men med röda upphöjda blåsor? Ser bättre ut på morgonen!
Hur ska jag behandla min rosacea?

Hej! Rosacea kan vara besvärligt och svårbehandlat. För det första bör du, om du inte redan har det, få en bedömning av läkare att det rör sig om rosacea, så att det inte är något annat som ska behandlas på annorlunda. Din beskrivning kan tyda på rosacea, men det går inte att säga säkert utan att se hur det ser ut. Går du till läkare så ta gärna en bild på huden när det är som värst, som du kan visa för läkaren.
Det kan vara så att du behöver pröva en kräm på recept eller till och med få tablettbehandling ett tag för att minska problematiken. Lokala behandlingar som krämer behöver användas minst tre månader innan de visar effekt.
Förutom dessa medicinska aspekter behöver man vid rosacea försöka undvika det som utlöser försämring, vilket är olika för olika individer. Det kan röra sig om sol, snabba temperaturomslag, stark mat, alkohol, stress med mera. Många kosmetiska produkter kan tyvärr förvärra rosacea, så det gäller att antingen undvika smink och kosmetiska krämer eller endast använda sådant som är skapad för rosacea-benägen hud.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Små domningar i ansiktet
Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.
Utslag i ljumsken
Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?
Seborroiskt eksem som inte går över
Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen