Hej! Jag vill ju så klart tro att det är bra med frukt, men blir lite osäker när jag läser att det kanske inte är så nyttigt som man tror. En del tycker att man blir tjock av frukt, andra verkar ändå tycka att det är ok. Hur mycket frukt kan man egentligen äta? Vänliga hälsningar, Jonna
Hur mycket frukt är OK?

Hej! Ja, just nu är det väldigt mycket om frukt i olika sammanhang, framförallt kopplat till juicer och smoothies. Grundregeln är att frukt i sin hela form är nyttigt om man äter ett par stycken om dagen. När man pressar frukter blir endast fruktjuicen kvar medan alla nyttiga fibrer filtreras bort. Det gör att det blir en stor andel fruktsocker kvar vilket höjer blodsockret snabbt och dessutom mät-tar dåligt. Smoothies är något bättre eftersom fibrerna finns kvar, även om de har blivit mer finför-delade. Smoothies med en del grönsaker är att föredra. Fruktsocker i större mängd är inte nyttigt för kroppen och därför bör man begränsa intaget av den flytande formen som t.ex. juicer. För den som ändå vill äta sina fem portioner frukt och grönt per dag i flytande form rekommenderar jag att blanda ut frukten med grönsaksjuice.
Mvh Sofia
Den här frågan handlar om:

Maghälsa
Liknande frågor
Kosttillskott för att inte bli sjuk?
Inför våren och sommaren vill jag gärna komma i form ordentligt. Jag tränar mycket men tvingas ofta pausa då jag lätt blir förkyld i korta perioder. Har du något tips på hur jag klan boosta min träning så jag slipper ta dessa pauser? Borde jag ta något typ av kosttillskott?
Får ont i magen av stress. Vad kan jag göra?
Jag har senaste tiden haft väldigt ont i min mage. Jag har precis börjar plugga och har känt mig mer stressad än vanligt. Jag äter som vanligt men får under de stressiga perioderna väldigt mycket magknip. Ibland så mycket att jag har svårt att koncentrera mig. Vad kan jag göra?
Hur lindrar man magsjuka?
Det har precis gått magsjuka på samtliga av mina barns skolor och förskolor. Vi är alla i familjen noga med att tvätta händerna men jag undrar om det finns något annat sätt att förbygga just magsjuka? Hur lindrar man magsjuka bäst om man väl får det?