Ange ditt sökord

Annons:

Hur kan jag behandla talgutslag på bästa sätt?

Jag har fått flera – och då menar jag 20 talet – små talgutslag runt ögonen. De verkar inte gå bort av sig självt. Hur kan jag behandla talgutslag på bästa sätt om det går att behandla? Jag undrar även varför de uppkommer.

Hej!
Detta kan vara i första hand 2 saker: Milier som är små cystor av hudens hornlager, öppnar man dem så försvinner de. Det kan en kosmetolog hjälpa till med. Det kan också röra sig om sk syringom, det är en ofarlig svettkörtelökning som ses som små knottror kring ögonen. Dessa behandlas bäst med sk koldioxidlaser. I inget av fallen vet man varför de uppkommer. Pormaskar ses sällan kring ögonen, sannolikt för att vi inte har varken hår eller talgkörtlar i den huden.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 24 september, 2003 Publicerad: 24 september, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: