Hur botar man kundaliniresning?
Hur botar man kundaliniresning?
Efter att snabbt ha orienterat mig i ämnet så skulle jag säga att det kan ses som en sort “biverkan” av Yoga och meditation i form av vanföreställningar som kan vara mer eller mindre obehagliga och ångestfyllda. Troligen är detta samma typ av fenomen som kunde / kan ses vid intensiva kurser i “självkännedom”, “personlighetsutveckling” mm som i bland bedrivs i internatform med emotionellt intensiva övningar i kombination med begränsad vila och sömn. Under dessa förutsättningar kan, hos psykiskt sårbara individer, ångest, depressivitet och psykotiska symtom utlösas. Vad gäller behandling så måste en noggrann psykiatrisk bedömning göras i varje enskilt fall då det knappast rör sig om en enhetlig symtombild.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen ”Ansa” (kvinna 46) blev i höstas djupt deprimerad efter två operationer på kort tid, har ätit medicin och gått upp i vikt 10 kg:
Jag fick diagnosen egentlig depression och ordinerades Cipramil som jag nu ätit i sex månader.
”Vårdens och läkares ansvar” – Signaturen “Orolig kvinna” (31) har i drygt 2 år ätit 45 mg Remeron och 300 mg Efexor Depot varje dag:
Remeron har jag helt i samråd med min läkare slutat med sedan drygt tre månader tillbaka. Jag har gått ner till 150 mg Efexor sedan ett halvår tillbaka.
Viktuppgång med Cipramil?
Orolig (kvinna 52): Läser mycket om viktuppgång när det gäller Cipramil och blir orolig eftersom jag själv tar 30 mg/dag.