Ange ditt sökord

Annons:

Hudutslag med värk

Jag har fått utslag under vänster bröst, samtidigt som det värker och sticker i utslagen. Värken är inte enbart lokaliserad till utslagen, utan också till ett område runt bröstet samt ut i ryggen där det finns fler utslag. Har varit hos läkare som tagit prover och får svar i mitten på januari. Enligt läkaren är det troligtvis inte bältros eftersom utslagen är på bägge sidor om ryggraden.
Jag har blivit ordinerad antibiotika eftersom man misstänker något slag av infektion. Misstanken grundar sig på en röd rand från bröstvårtan ner till området under bröstet vid utslagen. Jag har också förhöjd temp.(Lindrig feber.)

Hej!
Detta måste man undersöka och ta hudprov från, samt odling för bakterier och virus. Jag antar att det är vad som har gjorts, och nu väntar ni på provsvar. Man måste nu avvakta vad den utredningen ger. Om det inte blir någon diagnos klar av proverna, så remitteras du kanske till en hudspecialist för vidare utredning, i vilket fall som helst måste man ju fortsätta att utreda tills diagnosen är klar/det hela är utläkt.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 31 december, 2003 Publicerad: 31 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Svamp på penis

Behandling av svamp på penis, med vad och hur länge ska jag behandla?

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: