Ange ditt sökord

Annons:

Hudproblem på/under förhuden

Hej, jag har ett hudproblem på/under förhuden och på ollonet. Inga beskrivna symtom för vanligt förekommande veneriska sjukdomar verkar stämma in på mitt problem. Problemet orsakar förträngning i förhuden och ibland klåda. Huden har fått en gråaktig färg och är skör på de ställen som drabbats. Jag trodde först på en svampinfektion, men inga receptfria läkemedel jag prövat har hjälpt. Vad kan detta vara för något? Vart skall jag vända mig för att slippa passera den ‘vanliga’ vägen via vårdcentraler och allmänläkare innan jag får kontakt med rätt läkare? Man, 37

Din beskrivning stämmer exakt med ett tillstånd som heter balanitis xerotica obliterans; något svenskt namn finns inte. Namnet är helt enkelt en beskrivning av processen, som är en inflammation i hud och slemhinna och den inflammationen läker med en viss ärrbildning som orsakar förträngningen. Genom att dämpa inflammationen med extra stark kortisonsalva (Dermovat) kan man förhindra ytterligare förträngning och i bästa fall också få en del av den redan uppkomna att gå i retur. Hudläkare är specialister på detta men du kan nog få hjälp av din husläkare om du har svårt att få tag på en hudläkare.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 6 november, 2016 Publicerad: 6 november, 2016

Liknande frågor

Hud & Hår

Små domningar i ansiktet

Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.

Hud & Hår

Utslag i ljumsken

Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?

Hud & Hår

Seborroiskt eksem som inte går över

Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten