Ange ditt sökord

Annons:

Huden flagnar konstant och solbrännan stannar inte kvar!

Hade det förra året också. Huden typ, torkar ut hela tiden o flagnar.
Det är inte så stora områden utan från fläckar som är 1cm i diameter till 4 cm.
Det är inget kul att vara fläckig.
Det är inte så att det bara flagna efter man har solat utan det gör det hela tiden. Kvar blir det ingen färg.
Man har inte precis lust att vara ute och sola för att då syns fläckarna ännu mer.

Hej!
All inflammation i huden kan ändra på pigmenteringen, beroende på djup av inflammationen kan det bli mörkare hud eller som hos dig, ljusa fläckar.

Inflammation kan vara eksem, psoriasis mfl.
Det går inte att ställa exakt diagnos utan att ha tittat på detta, men en vanlig anledning till liknande symtom, är sk. pityriasis versicolor dvs en ytlig svampinfektion.
Du kan läsa om den på dermatologens patientinformation.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 11 juli, 2003 Publicerad: 11 juli, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: