Ange ditt sökord

Hudbesvär under ögonen; eksem?

Hej!
Den senaste månadern har jag fått hudbesvär under ögonen, närmast näsan. Huden blir mycket torr, spricker och kliar och sen flagar. Nu har jag smörjt med en fet kräm för att lindra men det vill inte ge sig utan kommer tillbaka. Dessutom är det som en svullnad brevid så jag känner mig inte speciellt vacker. Jag är 33 år, ammar och har aldrig tidigare haft något liknande. Det konstiga är att min syster har haft precis samma nu också, (hon bor 70 mil bort). Ska jag söka läkare eller finns det något jag kan göra på egen hand?

Hej! Huden är inte på topp under amningen, det finns flera förklaringar förstås men den minskade mängden östrogen i kroppen spelar säkert roll, liksom ofta sömnbrist.
Det du beskriver låter som ögonlockseksem. Det finns många vanliga orsaker till det tex kontaktallergi mot smink, atopiskt eksem, seborroiskt eksem etc.
Eftersom det sitter så nära ögat bör du låta en läkare ta ställning till behandling, även om du sannolikt får något kortisonpreparat i första hand.

FN

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 23 november, 2005 Publicerad: 23 november, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!