Ange ditt sökord

Annons:

Hettande känsla i huden

Sedan sommaren 02 har jag fått en svullnad och hettande känsla i lilltån och tån intill med spridning till sidan av fotens utsida, men också upp mot smalbenet. Först hade jag även ont i tårna, men det är borta – uppträder ibland efter lång promenad, men mer med en hettande känsla. Ingen klåda. Vad är detta?

Hej! Brännande känslor i fötterna kan bero på neuropati (sjukdom i nerver) i de små nerverna ute i fötterna eller något som klämmer på en nerv exempelvis ischias. Du bör söka allmänläkare och beskriva symtomen för att få diagnos.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 13 februari, 2003 Publicerad: 13 februari, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: