Ange ditt sökord

Annons:

Håravfall inte lika med mjälleksem?

Hej
Jag har läst ett antal frågor och svar på er hemsida. Det finns en hel del frågor om sambandet mellan håravfall och mjälleksem (seborroiskt eksem) där folk har varit hos en hudläkare och fått det förklarat att håravfallet kan bero på mjälleksem. Jag tillhör också en av dom som fått den diagnosen av en hudläkare.

Alla era svar är väldigt tydliga där ni skriver att håravfall inte kan bero på seborroiskt eksem. Hur kommer det sig i så fall att så många hudläkare säger så? Är dom felinformerade? Jag har fått ett schampo mot mitt mjälleksem som heter Soraderm som innhåller tjära. Efter att ha läst på er hemsida så är jag rädd för att jag är feldiagnoserad. Hudläkaren sade, efter att ha undersökt mig, att det såg ut som mitt hår var på väg tillbaka. Han hade noterat att det växte 2 hårstrån från en säck. Är detta ett bevis på att håret är på väg tillbaka?

Jag har även seborroiskt eksem runt näsan och ibland i ögonbrynen. Jag har fått Cortimyk för mina eksem i ansiktet. Jag skulle prova schampot i ett halvår och sedan komma tillbaka om håravfallet fortsätter.

Har ni något förslag om vad jag skall göra nu? Skall jag söka upp en annan hudläkare? Jag har även lätt klåda i hårbotten. Man kan säga att jag förlorat ca 25-30 procent av mitt hår på 3år. Kan man använda Regaine Forte även om man har seborroiskt eksem?

Hej!
Om du har förlorat så stor andel av håret på några år, så är det inte troligt att orsaken är seborroiskt eksem. De motsägande svar du tar upp tror jag kan bero på att båda är “rätt”: Bestående håravfall, som du berättar att du har, är INTE förknippat med seborroiskt eksem. Däremot beskriver många patienter tillfälligt ökat håravfall vid aktivt seborroiskt eksem i hårbotten.

Om du har manligt håravfall och vill hejda det, så har Regaine Forte visats vara effektivt. Du får antagligen också fortsätta att behandla ditt seborroiska eksem.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 17 december, 2002 Publicerad: 17 december, 2002

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten