Jag är en 61-årig man som för ett halvår sedan tappade håret på huvudet och därefter även på delar av kroppen. Vid hälsoundersökning hade jag bra värden (inkl sköldk.),men något höjt sockerv (dock ej i urinen).Känner mig frisk, sportar och är ej överviktig Har gjort en sk hårmineralanalys, som pekar på vissa “obalanser”- men de tillskott jag rekommenderats har ej hjälpt. Har besökt hudmot.i Vällingby (dr Wallberg), som inte kunnat göra något.Tacksam om tips om hjälp /ÅD
Håravfall huvud och kropp
Svar till Håravfall-mycket
Tyvärr är det så att man inte kan behandla håravfall om man inte hittar någon bakomliggande orsak, vilket man alltså inte gjort i ditt fall. Alopecia ( håravfall) kan ses som runda fläckar, kan drabba hela hårbotten och kan också drabba all kroppsbehåring.Det kallas då alopecia universalis och vi har tyvärr ingen behandling mot det.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vita fläckar, hudsvamp?
Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?
Finns det steroidkräm utan propylenglykol?
Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?
Har ett rött område i ansiktet med blåsor
Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?