Jag tänkte bara fråga om tetracyklin har någon effekt mot mallorca-acne (små små knott som endast sitter i pannan). Jag har ett recept på roaccutan som jag fick för drygt ett år sen som jag helst vill slippa äta. Jag använder just nu differin men det tycks inte hjälpa, har använt det i 11 mån och nu har det återigen kommit tillbaka. Snälla ge mig nåt råd, vill inte se ut som jag gjorde sist förra sommaren. Tack.
Har tetracyklin någon effekt mot mallorca-acne?
Varken tetracykliner eller Roaccutan har särskild bra effekt på Mallorca-akne. Mallorca-akne har inte de bakomliggande orsaker som annan akne har, utan är en mer lokal retverkan i talgkörtlarna av sol, värme och ofta feta oljor. Bäst effekt har lokalbehandling såsom A-vitaminsyra (Aberela) eller adapalen (Differin). Man bör också undvika att smörja in huden med fet solkräm och undvika solen så kan det ofta hjälpa.
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.