Jag är 24 år och har redan många vita hårstrån på huvudet. Kan det tyda på någon sjukdom? Kan man verkligen bli gråhårig redan i 20-årsåldern om man inte har något genetiskt fel eller är sjuk på något sätt? Jag börjar också bli ganska tunnhårig. Kan jag ha någon sjukdom som gör att jag åldras i förtid?
Gråhårig i 20-årsåldern – sjukdom?
Man kan bli gråhårig i 20-årsåldern om man har arvsanlag för detta precis som man kan bli tunnhårig. Hur är det med din far, farfar och bröder?
Det finns en mycket ovanlig sjukdom som heter progeria som gör att “man åldras i förtid”. Åldrandet kommer då i tidig barndom och ger många svåra symtom och för tidig död. Denna sjukdom har du inte.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?