Hejsan!
Jag är en pojke på 18 år som har haft fett år sedan i början av tonåren. Har fått klåda och gegga i hårbotten och har därför använt fungoral i en månad. På förpackningen står det att man ska använda det 2ggr i veckan i ca en månad, därefter en gång i veckan eller vid behov. Klådan har nästan försvunnit men gegget är fortfarande kvar. Saken är att mitt hår inte blir lika fett när jag använder fungoral och jag undrar om jag kan använda det varje gång jag tvättar håret, 2-3 ggr i veckan. Typ i hela livet?
Fungoral varje gång jag tvättar håret?
Visst kan du använda Fungoral schampoo varje gång du tvättar håret om du tycker att schampot har god effekt. Det är inte farligt. Många upplever dock en irritation vid för långvarig behandling. Dina besvär med mjäll och fett hår kommer att bli bättre så småningom, inte kommer du att ha problem “hela livet”!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?