Ange ditt sökord

Annons:

fråga om acne!

Jag har ätit tetralysal mot acne i snart 4 månader, och har blivit lite bättre men har fortfarande en väldigt “ful” hy, de stora knölarna har försvunnit men jag har fortfarande pormaskar och så har jag börjat få rosacea liknande (?) utslag på näsa och kinder. Kan Metronidazol hjälpa då?

Svar till signaturen Jo
Det är inte så vanligt med mycket pormaskar vid rosacea. Jag förstår inte riktigt vad du menar med rosacea-liknande utslag. Röda knottror och varblåsor se ju också vid acne. Man kan alltid pröva tillägg av metronidazolkräm men bäst effekt har tablettbehandlingen som pågår även för dessa utslag.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 24 april, 2002 Publicerad: 24 april, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: