Ange ditt sökord

Annons:

Förhöja utseende – finare hy

Hej! Jag är man, nyss fyllda 20 och slogs av faktumet att min hy är rätt ful i dagsljus. Jag vill gärna göra något åt det. Den har spår efter finnar, dock inga stora ärr utan röda prickar, lite tråkig färg osv. Inte gropig men kornig, små linjer under ögonen och skuggor. Annars problemfri. Bilden i spegeln hemma ser riktigt bra ut men i hårt ljus eller dagsljus förstör den mitt utseende aningen.

Jag skulle vara oändligt tacksam för ett utförligt svar. Jag vågar inte som man gå in på någon salong och stöta på någon tjej från gymnasiet, tvärtom vill jag briljera vid klassträffen om 5 år med att vara den lyckade och sunda killen som inte förföll och var sig lik.

Jag undrar om du kan ge mig tips på vad jag ska köpa för produkter för att få ett maximalt resultat och gärna detaljerat om du inte vill göra reklam kan du väl maila privat vilka märken du tycker är bäst. Jag har hört massa termer GLA AHA osv. men det förekommer ju så mycket bluffar inom alla brancher.

Beskrivning av min hud:
Min hud är lite känslig för finnar det kan blossa upp någon runt näsvingarna ibland och är torr efter jag duschat, speciell på vintern.

PS. fungerar det verkligen med krämer och sånt dvs. kan man få ett riktigt bra resultat? Tar det lång tid?

Hej!
Allmänt kan man säga att i 20-årsåldern, om man inte har någon hudsjukdom, behöver man inte använda några preparat utan man ska se till att inte rubba hudens eget fina system för återfettning mm. Alltså inte överdrivet tvättande och smörjande! Om du är torr efter duschen kan du använda mjukgörande kräm, det finns många märken receptfritt på Apoteket och det gäller att själv pröva sig fram till det man trivs med.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 20 december, 2002 Publicerad: 20 december, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: