Ange ditt sökord

Annons:

Födelsemärke eller vad?

Jag har på ryggen/baksidan av axlen ett märke som jag tyvärr inte kan säga hur länge jag haft, men iallafall i ett par 3-4 år. Det jag undrar över är färgen. Det är nämligen blått/ljusblått/blågrått, nästan lite som en bleknad tatueringsprick.

Det är runt men inte med exakta kanter och stort ungefär som en blyertspennas omkrets. I själva märket är där en eller två mörkare prickar. Det sticker inte ut något från huden utan är helt jämt, ser nästan ut som om det har med något blodkärl att göra??
Det kliar inte eller ställer till med några som helst andra besvär och jag har inte några fler liknande märken. (kanske blivit stucken med en penna i onyktert tillstånd? skämt)
Vad kan det vara?

Hej!
Pigmentfläckar som man främst bör låta undersöka är de som har någon eller något av dessa karakteristika: är mörka i färgen, stora, oregelbundna, flerfärgade, har vuxit eller ändrats i färg form eller storlek. Det låter alltså som att du bör visa upp din fläck för en läkare för bedömning och ev. borttagande.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 15 juli, 2003 Publicerad: 15 juli, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: