Ange ditt sökord

Annons:

Fjällar på armbågen

Hej jag jag har torr hy på en av mina armbågar och den fjällar ganska mycket. Hyn i sig är lite röd men det kliar inte och jag har inag sår.
Jag hade kraftig skorv som liten i hårbotten och nu har jag mycket mjäll som jag tampas med.
Jag har även periodvis fått små knottriga blåsor på sidan av pekfingret och sidan av tummen men dom har inte kliat.

Nu undrar jag vad detta har att göra med eller om det är psoriasis.
Kan detta hänga ihop med att jag har en stressig tillvaro med jobbet?

MVH L

Hej! Det du beskriver kan vara både psoriasis och eksem. Blåsorna låter mest som eksem, i hårbotten mer som mjälleksem och lokalisationen på armbågar talar då mer för psoriasis. Både eksem och psoriasis kan blossa upp vid stressiga perioder. Börja att smörja med mjukgörande och använda mjällschampo, om det inte hjälper finns det troligen effektivare hjälp om du söker läkare.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 16 augusti, 2004 Publicerad: 16 augusti, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: