hej
finns det nån behandling mot Keratosis pilaris?
vill gärna veta..
Finns det nån behandling mot Keratosis pilaris?
Svar till signaturen jag
Keratosis pilaris är en delvis ärftlig rubbning av hudens förmåga att bilda normalt hornlager. Denna rubbning ses mest kring hårsäckarna på överarmar, lår och kinder. Anlaget kan ju inte botas men symtomen brukar minska efter 20-årsåldern. Behandlingen är mjukgörande, avfjällande kräm exempelvis Caress eller Propyless. Så kallade peelingkräm fungerar ibland. Sol sommar och bad ger oftast förbättring också. A-vitaminsyra i kräm (Aberela) kan hjälpa ibland.
Liknande frågor
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?
Vårtor i armhålan
Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.
Pulserande känsla
Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.