Ange ditt sökord

Annons:

Farligt med lyft vid benskörhet?

Jag har fyra läkta och en ganska ny fraktur. Är det förståndigt av mig att arbeta inom vården med många tunga lyft? Jag är rädd för fler frakturer. De tidigare sades vara ryggskott, men vid scanning upptäcktes de fyra läkta frakturerna.

Skrivet av Christer Hjortsberg…
Tunga lyft ger sannolikt ingen ökad risk för benbrott utan mest överbelastning i mjukdelar och senfästen. För benbrott krävs ofta större våld som t.ex fall eller vridning. Rent generellt tycker jag nog att du i din situation och med din ”ålder” bör överväga att byta till arbetsmoment som skonar kroppen av allmänna skäl

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?

Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.

Mage & Tarm

Smärta i magen av apelsinjuice

Hej! Jag har en fråga angående min mage och drickandet av apelsinjuice.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten