Ange ditt sökord

Färgförändring i eksem

Hej!

Jag har sedan många år haft eksem som kommit och gått på olika delar av kroppen. Just nu har jag bland annat ett område, stort som en handflata ungefär, på insidan av ena låret. Mitt i detta område är det en fläck, stor som en femkrona, som har en blålila färg. Fläcken växer sakta och har i övrigt samma egenskaper som de övriga eksemet dvs klåda, torrhet osv. Är detta något jag behöver fundera över?

Tack!

Färgskiftningar ses ofta inom eksem-områden, beroende på olika grad av inflammation. Ibland kan man också få små blödningar i huden om man kliar mycket på områden där huden är tunn som den är på insidan av låren. Det du beskriver låter ofarligt.

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 22 juni, 2003 Publicerad: 22 juni, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!