Ange ditt sökord

Annons:

Färgförändring i eksem

Hej!

Jag har sedan många år haft eksem som kommit och gått på olika delar av kroppen. Just nu har jag bland annat ett område, stort som en handflata ungefär, på insidan av ena låret. Mitt i detta område är det en fläck, stor som en femkrona, som har en blålila färg. Fläcken växer sakta och har i övrigt samma egenskaper som de övriga eksemet dvs klåda, torrhet osv. Är detta något jag behöver fundera över?

Tack!

Färgskiftningar ses ofta inom eksem-områden, beroende på olika grad av inflammation. Ibland kan man också få små blödningar i huden om man kliar mycket på områden där huden är tunn som den är på insidan av låren. Det du beskriver låter ofarligt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 22 juni, 2003 Publicerad: 22 juni, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: