Hej, jag är en 30-årig kvinna som för snart ett år sedan upptäckte ett nytt födelsemärke i handflatan. Födelsemärket är litet – 1 gånger 1 mm – och har inte ändrat form under året, däremot består det av flera små svarta prickar (ser ut som att det är svarta taggar i huden) som sitter ytligt under huden och nöts bort för att sedan komma tillbaka. Födelsemärket varken kliar, blöder eller har ändrat form men jag undrar om det bör undersökas närmare?
Födelsemärke i handflatan
Som allmän regel gäller att vi här på hemsidan aldrig kan säga att en brun fläck, “födelsemärke” eller “leverfläck” är ofarlig. Man måste se förändringen för att kunna säga detta, hur noga den än beskrivs. Ibland använder man numera också ett instrument som kallas dermatoskop som ger möjlighet till en bättre bedömning.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?