Jag är 51 år och kvinna och har sedan en tid drabbats av flera olika “hudåkommor”. Huden är allmänt extremt torr, hårbotten “flagnar” och är torr och kliar, i öronen har jag eksem och klåda som ibland också gör ont, runt ögonen har jag fått eksem och ögonlocken svullnar upp med jämna mellanrum, mina naglar är extremt spröda och går av så fort de vuxit ur. Vad kan detta bero på?
Extremt torr hud, hårbotten m.m.
Huden förändras med åldern, och man vet att det blir successivt vanligare med torr hud ju äldre man blir. Naglarna bildas som 3 lager som ligger ovanpå varandra. Torkas naglarna ut med t.ex mycket vattenkontakt, lösningsmedel mm har de 3 lagren svårt att hålla ihop och nageln börjar “skiva sig”.
Lite svårt att exakt säga vad Dina besvär beror på. Det kan vara uttryck för mjälleksem, och då är behandlingen t.ex mjällschampo modell Ketoson eller Fungoral, som köps på Apoteket. Blir Du inte bättre av detta, tycker jag Din husläkare/vårdcentral får titta på Dina hudbesvär för hjälp och att kunna bedöma ifall det är eksembesvär eller kanske lindrig psoriasis.
/Anders
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?