Hej!
jag fick en jättestor finne på näsan och den blev infekterad. Det blev ett rött märke där i några månader och sedan blossade det upp en finne på samma ställe. Jag fick tetralysal i 14 dagar. Näsan är fortfarande röd efter fyra veckor men jag har inte ont längre. Men kommer det vara så här rött jämt? Hur lång tid tar det innan näsan blir helt okej? Kan det ha positiv eller negativ effekt att sola?
En stor finne på näsan
Hej, det låter som en kort behandlingstid med tetralysal, normalt behöver man behandla minst 3 månader med tetracykliner vid acne. Problemet med antibiotikabehandling av acne är att det ofta kommer tillbaka snabbt efter avslutad behandling. Rodnaden efter acneförändringar försvinner, men tar minst några månader på sig. Du bör söka hudspecialist om inte detta går över. Ultraviolett ljus kan ha viss positiv effekt på acne, men knappast på en enda böld såsom du beskriver. Under behandling med tetralysal ska du ju vara lite försiktig med solen!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?