Hej! För ca 6 månader sen fick jag utslag som små prickar på hakan runt munnen och lite på pannan. Jag besökte då en läkare som skrev ut en kortison salva till mig. Utslagen lugnade ner sig då jag la salvan men så fort jag slutatde med den så kom det tillbaks. Nu har det börjat ändra form och allt sitter ihop och är inte små prickar längre och kortison salvan hjälper inte längre och läkaren vet inte vad det är. Kan du snälla hjälpa mig och säga vad det är. Jag tror att det är eksem men ja har aldrig haft detta tidigare,
Eksemliknande utslag på hakan, runt munnen och på pannan
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?