Hej. Jag är en kille på 23 år. Jag har under många år haft eksem i hårbotten, på öronen, ansiktet framför all i pannan och runt ögonen, händer, penis (som ofta förvärras efter samlag och sedan nästan går bort efter några dagars vila). Dessa eksem verkar alla vara av samma typ. De kliar är röda och fjällar. Mina ögon kliar väldigt ofta mycket och det rinner ofta om dem vilket i sin tur förvärrar eksemen. Vatten och svett är något som också förvärrar eksemen. Har länge sökt efter något utlösande allergen men inte funnit det. Brukar äta antihistamin under sommrarna för hösnuva och tänkt att om eksemen var allergiberoende så borde väl de bli bättre då? Skulle verkligen vilja ha lite tips runt det här.
Eksem på många ställen
På din beskrivning låter det som du har ett atopiskt eksem. I barndomen sitter ofta eksemet i böjveck och kring hand- och fotleder. I samband med skoldebuten inträder ofta en period av förbättring. Om sedan eksemet kommer tillbaka i tonåren, vilket det tydligen gjort hos dig så flyttar sig ofta eksemet till ansikte, ibland också hårbotten samt händer. Ibland uppstår en samtidig hösnuva mot till exempel björkpollen eller astma mot katt men om man “bara” har eksem, kan allergi mot något enskilt ämne sällan påvisas. Läs mer om atopiskt eksem i en översiktsartikel samt i dermatologens patientinformation.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?