Ange ditt sökord

Annons:

Eksem på händerna

Jag har fått eksem på händerna, det blir små vätskefyllda blåsor som kliar väldigt mycket. Det har blivit mycket värre nu sen jag blev gravid (jag är i v22).

Försöker smörja med hydrocortison och mjukgörande krämer, men det vill inte läka ut ordentligt.

Vad kan eksemet bero på, och hur ska jag göra för att få det att sluta klia så det kan läka?

När eksemet är mer aktivt, kommer det vätskefyllda blåsor. Graviditeten i sig kan ibland ha en stressande effekt på huden. Det kan kanske även bero på att Du tar hand om fler småbarn i hemmet med mycket vattenkontakt?
Grundbehandlingen är att undvika vattenkontakt och kontakt med retande ämnen som tvål och lösningsmedel. Använda mycket med mjukgörande krämer. Sen behöver man lugna ner eksemet med en starkare kortisonkräm som Elocon eller Betnovat. Detta kräver läkarrecept. Sannolikt är Ditt eksem nu för ilsket för att bara läka ut med svag kortisonkräm, varför Du får söka läkarhjälp via vårdcentralen/husläkaren för bedömning och hjälp med recept. I detta besöket ingår även att se ifall man hittar en förklaring till att eksemet nu blivit sämre.
/Anders

Se även:
» Information om handeksem i dermatologens patientinformation.
» Besvarade frågor om handeksem.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 15 maj, 2006 Publicerad: 15 maj, 2006

Liknande frågor

Hud & Hår

Små domningar i ansiktet

Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.

Hud & Hår

Utslag i ljumsken

Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?

Hud & Hår

Seborroiskt eksem som inte går över

Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten