Hej.
Jag har en dotter på 5 år som alltid har haft torr hud. Till och från har hon böjveckseksem som vi då behandlar med kortisonsalva framgångsrikt. Vi har aldrig sökt för detta efersom det har fungerat att bara smörja. Men nu har hon extremt torr hud på ovansidan av sina händer. Till och från så har huden spruckit så den har börjat blöda. Vi har testat diverse salvor, men inget verkar fungera. Hon får inte använda tvål har vi sagt och inte heller gå utan vantar nu när det var kallt. Vad skall man göra?
Hälsn. Filippas mamma.
Eksem på händer
Hej!
Det låter som atopiskt eksem, och lokalisation på händerna yttrar sig ofta som en väldigt torr och sprickande hud. Det framgår inte vilka salvor som prövats. I det här fallet kan man nog komma långt med mjukgörande i kombination med en lite starkare kortisonsalva enligt ett nedtrappningsschema. Sådana salvor är receptbelagda, så ni bör söka upp husläkaren för hjälp med detta, ev remiss till hudspecialist.
Att minimera tvålanvändandet och hålla händerna varma är kloka åtgärder som bidrar till föräbttring när hon fått riktiga läkemedel.
FN
Se även:
Vanliga frågor och svar om handeksem.
Handeksem i dermatologens patientinformation.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?