Hejsan, jag har haft nån slags eksem på armar och ben ett vädigt långt tag. Säkert från 13 års åldern till idag, 18. Dom går inte bort med salvor. Jag var hos skolsyster och frågade, hon gav mej 1% Hydrokortison och sa att det skulle funka. Men det gjorde det inte. Det är väldigt “obekvämt” att ha dom, för dom är fula på somrarna när man går i kortbyxor och korttröja. Dom kliar inte heller. Dom är som ljusbruna (inte födelsemärken) på min rosa hud. Jag tänkte om man solar bort dom så att huden får ungefär samma färg, men jag vet inte hur det blir när pigmentet försvinner.
Och sedan, kan det vara allergi? Men jag tror inte det eftersom det inte kliar.
/Mvh Marcus.
Eksem på armarna och benen
Detta med fläckar på armar och ben kan vara lite olika sjukdomar. Precis som Du skriver brukar just klådan vara mycket typisk ifall det är allergiska besvär eller eksem. Vanlig Hydrokortisonkräm kan ha effekt, men bäst mot eksem och har Du inte fått effekt så stärker det misstanken att Dina besvär inte är eksemartade.
Lite svårt att säga vad Du har, så jag skulle nog föreslå att Du beställer en tid på vårdcentralen/husläkaren så får han/hon göra en bedömning och hjälpa Dig men nån bättre behandling.
Lycka till.
/Anders
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.