Hej.
Jag fick för ett tag sedan ett eksem över ett födelsemärke som då liksom gick upp i eksemen och försvann. Nu börjar det återkomma som någon svag skugga. Behöver jag bekymra mig för det? Har för övrigt massor med födelsemärken över hela kroppen.
Eksem över födelsemärke
Ett vanligt födelsemärke består av en ansamling av tätt packade pigmentceller i huden, sk melanocyter. Det är ganska vanligt i ffa tonåren att kroppens immunsystem aktiveras och “raderar” en del an kroppens födelsemärken. När detta sker blir det ofta som en vit zon runt födelsemärket, själva födelsemärket börjar försvinna och sist blir ofta huden sen normal igen. I samband med denna kroppsreaktion kan man få som en eksemretning i huden eller uppleva klåda i hudområdet. Den kvarstående “skuggan” består sannolikt av visst restpigment i huden lite djupare ner.
Detta är vanligen en normal reaktion. Lite kontroll på sina födelsemärken ska man alltid ha. Börjar detta hända i huden samtidigt som något av Dina andra födelsemärken förändrar sig, bör Du söka läkare för kontroll. Annars är det bara att ta det med ro. / Anders
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?