Ange ditt sökord

Annons:

Eksem och torr hud som fjällar

Hej! I 16-årsåldern började jag få problem med eksem i armvecken och ansiktet. Då bytte jag tvättmedel eftersom jag haft blöjvecks-eksem när jag var liten och det hjälpte för armvecken. Men för ansiktet hjälpte det inte. Det återkommer varje år under hösten och verkar variera efter väderförhållande. Förr blev jag helt illröd och svullnad på ögonlocken och runt ögonen, men numera blir jag mest torr och fjällar samt att det kliar väldigt mycket. Det kliar mer då jag smörjer in. Brukar använda vanlig barnängen-salva eftersom den är parfymfri och mild (då jag använt parfymerade salvor svider det). Det skulle vara bra om du hade några råd.

Hej!
Din beskrivning stämmer bra på hur atopiskt eksem kan uppföra sig i olika åldrar. Att smörja frikostigt med mjukgörande är grundläggande. Du behöver säkert av och till också smörja med inflammationshämmande salva/kräm, antingen kortisonkrämer eller något av de nyare medlen tacrolimus/pimecrolimus.
Sök vårdcentralen i första hand för bedömning.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 14 november, 2004 Publicerad: 14 november, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Små domningar i ansiktet

Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.

Hud & Hår

Utslag i ljumsken

Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?

Hud & Hår

Seborroiskt eksem som inte går över

Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten