Ange ditt sökord

Annons:

Eksem, har provat det mesta men inget hjälper

Jag har haft besvärlig eksem från 1999, och ingenting hjälper. Annorlunda till alla andra, min eksem blir värre på sommaren och lugnare i vintern. Jag har provat nästan allt, men vet inte vad ska jag göra. Olika salvor har jag köpt, slutat att använda mörka kläder, doftfria och allergitestad schampo, balsam deo, tvättmedel osv. Största områderna är handleder, armbågar, knän och skalp.
Finns det nånting annat som jag kan pröva? Börjar bli väldig trött..

Att ha klåda och eksem som aldrig blir bättre är tyvärr påfrestande, både för en själv och även för omgivningen. Ibland hittar man inte någon orsak, utan det viktigaste är att ge en effektiv behandling. Många gånger börjar man med en starkare kortisonkräm som Elocon eller Betnovat (kräver recept) och då gärna i kombination med fuktighetsbevarande och klådstillande kräm som Propyless eller Propyderm. Räcker inte detta lägger man ofta till ljusbehandling, som för de flesta har en klådstillande och stabiliserande effekt på huden. Fungerar inte heller detta kommer man in på tablettbehandling med immundämpande läkemedel som Imurel, Sandimmun eller Methotrexate. Detta ska dock skötas av en hudläkare med erfarenhet att sköta dessa sjukdomar.
Har Du inte haft kontakt med läkare, tycker jag Din husläkare/vårdcentral hjälper Dig för bedömning och recept. Räcker inte detta får man överväga remiss till en hudspecialist.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 9 april, 2006 Publicerad: 9 april, 2006

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten