Ange ditt sökord

Dalacin mot acne i armhålorna

Hej! Jag har haft variga bölder i armhålorna under ett par månaders tid och fick dalacin på vårdcentralen. Det hjälpte jättebra på bara en vecka så jag avslutade behandlingen. Nu har utslagen börjat komma tillbaks igen (det är ungefär två månader sen jag slutade med Dalacin) och jag har smörjt med Dalacin igen. Men den här gången fungerar det inte. Jag har bara smörjt tre dagar, men förra gången kom effekten så himla snabbt. Behöver jag en ny typ av kräm?

Tre dagar är för kort tid för att man skall hinna se effekt. Om du inte blivit bättre efter 2-3 veckor kan de bero på ändrad bakterie-flora. Ofta så hjälper inte enbart lokalbehandling på denna form av så kallad invers (omvänd) akne.

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 5 december, 2003 Publicerad: 5 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!