Hej! För ca 3 år sedan slutade jag med p-piller och fick efter det problem med dålig hy. Från att tidigare haft “bebishud” fick jag nu kvisslor i pannan och vid munnen och nu har det till och med gått upp lite på kinderna.
Det i pannan är som kvisslor men på hakan får jag ofta finnar som inte går att göra ngt åt dvs “inombordare”. Är detta något som låter bekant? Trodde det berodde på hormonrubbningar men nu har det gått så pass lång tid och det blir inte bättre. Försökt med att byta produkter mm men inget hjälper.
Tacksam för alla råd!
Dålig hy efter att ha slutat med p-piller
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?