Carina (22) drabbades efter tre veckors vistelse i Wien av diarré:

Carina (22) drabbades efter tre veckors vistelse i Wien av diarré:

Carina (22) drabbades efter tre veckors vistelse i Wien av diarré:

Diarrén varade över ett veckoskifte med spring på toaletten bara två gånger om dagen. I början av veckan fick jag dessa kramper mitt i magen och jag undrar verkligen vad det kan vara? Jag har fått Buscopan-tabletter av en sjuksköterska men vad är det för medicin? Jag är "jätteorolig".
Skrivet av Michael Wedén...
Plötsliga diarréproblem (lös avföring och normalt antal toalettbesök) i samband med utlandsresa beror sannolikt på en tarminfektion. Oavsett om det är virus, bakterier eller parasiter brukar det snabbt gå tillbaka och kräver ingen behandling med antibiotika. Är besvären svåra kan man ta något dämpande, t.ex Imodium eller Dimor. Buscopan är ett läkemedel som minskar kramperna i tarmen. Oftast är det inte nödvändigt att ta och gör under alla omständigheter inte att diarréerna läker ut snabbare.
Teman: 
 

Veckans fråga

Två veckor kvar till jul, känner du av julstressen?

Nyhetsbrev

E-postadress