Hejsan!
Jag är en kille på snart 16 år och har sen länge haft en finne nästan mitt på nästan, det var större förut men är nu inte som någon finne längre, det är mer som brosk eller något. Hur får jag bort detta? (Har haft det sen 14 års ålder). Nu håller jag på att få en likadan “inombordare” på näsan och vill verkligen INTE ha den, jag mår dåligt av det. Jag har knappt några finnar i ansiktet förutom på näsan. Förstår ej varför, jag rengör mig varje dag. Jag tänkte höra med er om det går att ta bort med laser gratis? eftersom det räknas som en sjukdom och jag är under 18. Finns det några slags syror eller dylikt som tar bort svår acne? Jag mår verkligen dåligt över min ACNE på näsan. Jag vill gärna ha laser eftersom det är ett ärr sen min förra finne som blev till ett slags brosk. Tack på förhand.
Borttagning av svår acne på näsan
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Finns det steroidkräm utan propylenglykol?
Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?
Har ett rött område i ansiktet med blåsor
Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?