Ange ditt sökord

Annons:

Borde jag byta PMS-medicin?

LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite. Depressionen är över men min PMS är lika svår, dvs ca en vecka före mens blir jag otroligt trött, vill inte göra något som innebär socialt umgänge; minsta småsak blir enormt jobbig och jag vill bara vara ifred. Borde jag byta PMS-medicin? Kan Femal vara något för mig?

Doktor Anders Halvarsson svarar: Jag har haft ett par patienter som antingen vid ägglossningen eller premenstruellt tillfälligt ökar på sin Citalopram-medicinering till 40 mg under några dagar, vilket man haft mycket god effekt av. Alternativet är att byta medicin på försök eller lägga till Femal Balans, vilket är ett hälsokostpreparat. Man vet ju inte hur det fungerar förrän man prövat.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 5 juni, 2009 Publicerad: 5 juni, 2009

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Zyprexa och viktuppgång

Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: