Ange ditt sökord

Annons:

Blod i avföringen

Hej, i går såg jag blod i min avföring, inte jättemycket, men tillräckligt för att synas. Avföringen är också mycket lös och det har den varit i cirka 3 dagar, men utan blod. Jag har även känt symtom till diarré och har de senaste 2 dagarna haft en orolig och uppblåst mage med mycket gas. Jag trodde att det först var diarré eftersom min familj som varit i Ungern på semester kom hem med diarré, men jag behöver inte gå på toa mer än jag normalt gör. /Benjamin, 18

Om nu dina blodiga avföringar fortsätter måste du söka för detta. Hur mår dina föräldrar? Kommer man hem efter att man varit utomlands och har drabbats av magebsvär är man i vissa fall skyldig att lämna avföringsprover t.ex. om man jobbar med livsmedel av olika slag. Det kan ju röra sig om en smittsam sjukdom som exempelvis salmonella där man ur smittslyddssynpunkt har vad vi kallar en anmälningsplikt. I Samtidigt måsta man också tänka på om det finns en anna orsak i tarmen varför du blöder.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 4 januari, 2017 Publicerad: 4 januari, 2017

Liknande frågor

Mage & Tarm

Vilken läkare behandlar ändtarmsproblem?

Vilken sorts läkare kan behandla ändtarmsproblem? Är det gynekolog ?

Mage & Tarm

Smärta i magen av apelsinjuice

Hej! Jag har en fråga angående min mage och drickandet av apelsinjuice.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: