Hej! Jag kan nästan inte vara ute i solen på sommaren utan att bli röd, fast jag använder stark solskyddsfaktor. Men jag blir bara röd i ansiktet. Jag vet att blonda människor har lättare för att bli röda och brända men det är verkligen jättejobbigt att alltid bli röd som en kräfta så fort man lägger sig på stranden. Finns det nån speciell solskyddsfaktor som jag borde använda? Eller kanske nån kräm osv? Medicin?
/Tacksam för svar.
Blir röd som en kräfta
Du måste ju använda en hög solskyddsfaktor både för UVA och UVB. När det gäller UVB minst faktor 30. När det gäller UVA räknas inte solskyddet i “faktor” men accepteras om det följer Australiensisk standard. Tänk på att skugga och kläder är det bästa skyddet. Du får helt enkelt acceptera att du inte kan “lägga dig på stranden”. Det är mycket viktigt att du inte blir röd=bränd för då ökar risken för cellförändringar senare i livet.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?