Hej, jag fick 1 blåsa i varje handflata för ca 2 veckor sedan. De kliade och gjorde området runtom tort, lade sig efter någon dag men nu är de tillbaka igen. Nu har jag 2 blåsor i ena handen och det kliar väldigt mycket. Fick för 2 år sedan en blåsa på handleden som kliade och klådan har i princip aldrig försvunnit utan kommer lite då o då och där blåsan satt är det nu torrt och hårt. Vad kan det vara och hur kan det behandlas?
Vänl hälsn Annika
Blåsor i händerna
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?