Ange ditt sökord

Annons:

Blåsor i händer och fötter

Jag har sedan en vecka tillbaka upptäckt jättesmå prickar som är som båsor i handflatorna, på fingrarna och på utsidan av fötterna. Från och till så kliar det. Om man kliar uppkommer det oftst som en “vit ring” (nästan som en liten valk) som sedan försvinner. Det verkar också som att huden flagar lite runt de ställen som det finns blåsor. Kan detta vara någon typ av värme-eksem (det är värst på morgonen och när man är väldigt varm om händerna) eller någon typ av mat-allergi?

Svar till signaturen Mia
Det du beskriver låter som eksem. Eksem-reaktionen är just små kliande blåsor som sedan fjällar när man kliat sönder dem. Orsaken till eksemt kan variera mycket , från en irritation till kontaktallergi. Pröva att smörja med hydrokortisonkräm. Om du inte blir bättre bör man ju utreda om man kan hitta någon bakomliggande orsak. Nickel kan ge denna typ av eksem. Det finns också en annan sorts eksem som just ger återkommande blåsor på händer och fötter. Se Dermatologens patientinformation: Dyshidrotiskt eksem, om det kan stämma med dina besvär.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 19 augusti, 2002 Publicerad: 19 augusti, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten