Ange ditt sökord

Annons:

Biverkningar av antidepressiva mediciner

Är sjukskriven för depression, fått prova flertalet olika mediciner, men på grund av biverkningar har jag fått sluta med alla. När jag slutade med den sista så fick jag bland annat nattliga svettningar. Är nu en månad sen och har fortfarande nattliga svettnigar. Sista veckan har jag också varit öm i mitt ena bröst, det bränner vid beröring och jag har också fått flytningar och klåda i underlivet. På grund av mitt psykiska tillstånd har jag svårt att ta kontakt eller ta mig till läkare. /Anne, 44

Jag tror inte att nattilga svettningar så långt efter medicinstopp har med den utsatta medicinen att göra. Inte heller övriga symtom som du beskriver. Du bör utan att vänta alltför länge söka husläkare eller gynekolog.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 8 februari, 2012 Publicerad: 8 februari, 2012

Liknande frågor

Signaturen AIK är en kvinna (27 år) som vill veta mer om medicin vid panikångets vid graviditet:

Finns det någon medicin mot panikångest när man är gravid? Äter Cipramil nu men har fått höra att den är olämplig vid graviditet.

X-ray (man 62) har sedan 1972 Saroten till natten och Buspar på dagen:

Jag tycker att det borde finnas bättre sömnmedicin. Saroten har funnits sedan 1958 (dirty drug). Jag har provat det mesta; benzodiazepin håller inte.

Sarahv (25) har något som hon tror är ångest:

Det dyker speciellt upp när jag ska sova. Jag kan inte sova... Om jag skulle somna före midnatt vore det rena drömmen.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: